top of page

Çocuk Dediğin

Güncelleme tarihi: 14 Nis 2021Yeni nesil deyip durduğumuz çocuklara yaptığımız kötülüğün farkında mıyız?

Teknoloji ilerledikçe çocuklar evlere kapanır oldu. Bu lafta klasikleşmiş oldu. Eskiden böyle miydi demeden edemeyeceğim. Eskiden böyle değildi evet. 90'ların çocuğuyum ben. Biz sokaklardaydık. Kaçardık, kovalardık, uçurtma uçururduk, bisiklet sürerdik vs. vs. Hatırlıyorum takılara merak salmıştık. Bilezikler, yüzükler, kolyeler yapıp evin önüne tezgah açıp ablalara satardık. Ekmek parasını kazanmaya o zaman başlamıştık. Park yoktu mahallede ama park varmış gibi eğlenirdik. Yerlere çizdiğimiz seksekler üzerinde zıplar, ayaklarımıza doladığımız iplerle üçgen oynardık. 90'larda çiziyorduk yerlere, oynuyorduk . Kaldırımlara çizdiğimi hatırlarım. İnsanlar geçer giderdi yanımızdan, kızmazlardı. Şimdi öyle mi? Zaman ilerledikçe insan sayısı çoğalıyor. Araba trafiğinin yanında, insan trafiği de artıyor. Evler yükseliyor. Yeşil ortam azalıyor. Ve buna bağlı olarak, insanların sosyalleşmesi için gereken ortamlar kapalı kutular haline geliyor.

Çocuk dediğimiz canlıları hafife almamak gerektiğini anlamalıyız. Beyinleri,henüz taptazeyken, her bilgiye açken, asıl onların yaratma gücüne güç katmamız gerekli. Fakat biz onları teknolojinin kölesi yapmaktan alıkoyamıyoruz. Çocuğa; 'Evladım git dışarda oyna biraz' demek için, dışarda çocuğun gideceği bir oyun alanı olması lazım. Arkadaşları olması lazım. Ben, yirmi iki yaşındayım ve salıncağa hasretim. Bir park olsa da gitsek bir iki sallansak diyorum. On yaşındaki çocuğun buna hayli hayli ihtiyacı var.
İstanbul'da en güzel örnek, hatta Türkiye'de ilk olan Esenler de bir sokağın baştan sona çocuklara ait olması. Çocuk Sokağı . Yerlerde bir sürü rengarenk oyun çizgileri, dilediğin kadar oynama hakkı, araba geliyor korkusu olmadan oynanan oyunlar, bir sürü çocuk ve çocuklar arası etkileşim. Daha ne olsun. Gerçekten takdir edilesi. 2oo metrekarelik bir alana sahip olan Çocuk Sokağı 450- 500 çocuğun oyun oynamasına fırsat sağlıyor. 2016 Antalya EXPO'da sergilenecek 38 projeden biri olması, ne kadar değerli olduğunu kanıtlar diye düşünüyorum. Yolunuz düşürse Esenler'e, Çocuk Sokağı'na uğrayıp çocukların arasına karışmayı unutmayın.Bir mahalleye çocuk parkı yapmak, onlar için bir alan yaratmak çok zor değil inanın bana. Farkındalığın artmasını sağlamak bizlerin elinde. Araba lastiğiyle yaptığınız salıncak bile onların bakış açısını değiştirecektir . Teknolojiden uzak tutun demiyorum asla! Yeni çağa, ayak uydurmaları onları gelecekte daha iyi yerlere taşıyacaktır. Lakin sokakta, çocuk olmanın tadının alamazlarsa , çoğu zevklerden de yoksun büyüyeceklerdir.

115 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page