top of page

“İçindeki Mimarı Çıkar” Fikir Yarışması


Yarışmanın Amacı

Üniversitemiz Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 2020-2021 eğitim öğretim yılı Bahar döneminde İstanbul ilinde öğrenim görmekte olan lise son sınıf öğrencilerine yönelik bir poster yarışması düzenlemek istemektedir. Yarışmanın hedefi lise son sınıf öğrencileri arasında Mimarlık ve Tasarım alanı için farkındalık yaratmak ve bu alanda öğrenim hayatına devam etmek isteyen öğrencilere destek olmaktır.


Yarışmanın Konusu


“Doğa Evi”

En basit tanımıyla “ev”, insanoğlunun barınma ihtiyacının karşılandığı mekândır. Tarihöncesi çağlarda bir mağara ya da ağaç kovuğu bu işlevi yerine getirirken, günümüzde ev kavramı, ailemiz ile beraber yaşadığımız, uyuduğumuz, yemek yediğimiz, ders çalıştığımız, oyun oynadığımız, kendimizi özgür ve güvende hissettiğimiz yer anlamına gelmektedir. “Ev” hayatımızın merkezindedir. Okula gider, işe gider sonra eve döneriz. Parkta ya da bahçede oynamaya çıkar sonra yine eve geri döneriz. “Ev” kendimizi güvende, bir yere ait hissetmemizi sağlayan en önemli mekândır.


İçinde bulunduğumuz küresel salgın süresince “Ev” kavramının anlamı daha da genişledi. Artık çoğumuz için bir barınma mekânı olan bu yerde hem çalışıyoruz hem eğitim görüyoruz hem de ailelerimizle beraber daha çok vakit geçiriyoruz.


“İçindeki Mimarı Çıkar” Poster Yarışması ile sizlerden, “Ev” kavramını “Doğa” içerisinde yeniden düşünmeye çağırıyor. İnsanın doğa ve ev ile ilgili bağlantılarının yeniden düzenleneceği, doğayla uyumlu ama ona zarar vermeyen, salgın ile birlikte oluşan yeni “Ev” ihtiyaçlarına da cevap arayan bir tasarım beklenmektedir.


Tasarlanacak olan “Doğa Evi” nin yeri, malzemesi, büyüklüğü, hane halkı gibi tüm kriterler yarışmacıya bırakılmıştır. Ancak yarışmacı tarafından oluşturulacak senaryo ve kurgunun jüri tarafından anlaşılabilecek biçimde tasarıma aktarılması gerekmektedir.

Yarışmacı yer seçimi konusunda serbesttir. Ancak tasarımın belirli bir doğal alanda gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Denizde, su üzerinde, karada, ormanda, belki gökyüzünde… “Doğa” olarak tanımlanabilecek herhangi bir yerde tasarım kurgulanabilir.

Yarışma Kapsamı ve Katılımcılar

  • İstanbul İlinde bulunan tüm Lise son sınıf öğrencileri bu yarışmaya katılabilecektir.

  • http://ayse.meb.gov.tr Adresine Bilgilerin Girildiği Tarih: 01.05.2021

  • Başvuru Başlama Tarihi: 16.06.2021

  • Başvuru Bitiş Tarihi ve Saati: 18.06.2021 saat 17.00

  • Başvuru Yeri: icindekimimaricikar.fsm.edu.tr

  • Başvuru Usulü: Başvuru belgeleri dijital olarak icindekimimaricikar.fsm.edu.tr adresinde belirtilen alana yüklenecektir.

  • Sonuçların Açıklanacağı Tarih: 09.07.2021

  • Sonuçların Açıklanacağı Yer: icindekimimaricikar.fsm.edu.tr

Ödüller

ilk üç dereceye giren öğrencilerin ödülleri aşağıda belirtildiği gibi verilecektir.

Birincilik Ödülü :

- Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi %100 Eğitim Bursu

-Dizüstü Bilgissayar


İkincilik Ödülü :

-Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi %50 Eğitim Bursu

-Tablet


Üçüncülük Ödülü :

-Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi %24 Eğitim Bursu

-Çizim Tableti513 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page