top of page

Kentsel Tasarım ve Mimarlık Öğrencileri Yarışması 2021 - “Bodrum’da İki Meydan Bir Cadde”Yarışmanın Konusu :

Bodrum Belediyesi, "BODRUM'DA İKİ MEYDAN BİR CADDE" konulu, öğrenciler arasında bir "Mimari ve Kentsel Tasarım Fikir Projeleri Yarışması" düzenlemektedir. Bodrum'un kalbi olarak tanımlanabilecek yarışma alanı, "Kentsel Sit Alanı ve 3. derece Arkeolojik Sit Alanı'dır", alan sınırları içinde tescilli birçok sivil mimarlık eseri bulunmaktadır. Bu bağlamda yarışma konusu tarihi çevre ve dokunun korunarak ele alınmasını gerektirmekle birlikte yeniliklere açık bir "fikir" yarışmasıdır.


Yarışmanın Amacı:

Bodrum, doğal ve tarihi değerleriyle Türkiye’nin en bilinen ve sevilen yerleşim yerlerinden biridir. Yerel mimari değerlerinin yanında çağdaş mimari gelişmelere de sahnedir. Turizm odaklı bir anlayışla hızla büyüyen ve artık kış aylarında küçük bir kent, yaz aylarında ise Bodrum’u sevenlerin akın ettiği neredeyse milyon nüfuslu bir ortama dönüşen Bodrum Merkezli Yarımada’nın kullandığı Bodrum Kent Merkezi’nin daha verimli ve anlamlı yenilenmeye ihtiyacı vardır. Bu yarışmanın temel amacı, kentin bu gereksinimine ışık tutacak öneri projelerin gençlerin yaratıcılıkları ile düşünülmesidir.


Belirlenen kent parçası için tasarlanacak kentsel düzenleme projesinde aranan ilk nitelik, bu alandaki tarihi ve kültürel mirası koruyarak fiziksel sorunlara çözüm üretilmiş olmasıdır. Ancak bununla birlikte sınırların dışına olumlu etki yapacak, tüm kent merkezine ve kent yaşamına katkıda bulunacak olması aranan diğer önemli niteliklerdendir.


Projenin anahtar kelimeleri arasında “kentsel bütünlük, kamusal alandaki zenginlik, mekânsal bellek, kentsel mekânın hissi, erişilebilirlik, yerel dilin ve özgün kent kimliğinin yorumları” yer alabilir.

Yarışma Alanı Tanımı:

Yarışma proje konusu, amaçlı olarak değişik çeşitlemelere olanak sağlayacak, bir ana meydan, bir cadde ve bir mahalle meydanından oluşan ortamdır. Bodrum Kent Merkezi’nde, Çarşı’dan başlayıp Türkkuyusu Caddesini ve Türkkuyusu Cami Meydanını kapsayan alandır. Alan sınırları yarışmayla ilişkili belgeler arasında yer alan haritada belirtilmekle birlikte şöyle detaylandırılabilir: Geçmişte pazar yeri, şehirlerarası otobüs terminali gibi farklı kullanımları olan ve şu an Belediye Ticaret ve Kültür Merkezi’nin bulunduğu alan; bu alana hizmet veren Cevat Şakir Caddesi ve üzerinde bulunan Askerlik şubesi, PTT, İş Bankası yapıları; Bodrum Belediye Binası’nı da dâhil edecek şekilde Türkkuyusu Caddesi ve iki kenarını oluşturan yapılar; bu caddenin ulaştığı ve çocuk park alanının bulunduğu Cami Meydan; meydanın tanımlayıcıları olan yapılar ve meydanda yer alan cami, çeşme, sarnıç yarışma alanı içinde yer alan önemli kentsel elemanlardır.


Ödül:

20 Kişiye 20.000 TL*

(Kazanan her proje için Eşdeğer Ödül)

Ödüller Bodrum Belediyesi tarafından belirlenmiştir.

*Yarışma süreci boyunca daha çok sayıda Bodrum’u seven kuruluşlardan “Destek Ödül” cesaretlendirilecektir.


Dilerseniz buraya tıklayarak resmi internet sitesine ulaşabilirsiniz.
282 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page