top of page

Mimarlık Fakültesi Kaderdir

Güncelleme tarihi: 13 Nis 2021

Çoğu zaman kendi kendinize ‘Ben kimim? Neden buradayım? Buraya nasıl geldim? Kendi isteğimle mi geldim yoksa olaylar mı böyle gelişti? Burada olmasaydım nerede olurdum?’ Bu şekilde sorduğunuz oluyor mu? Kendinizi sorguladığınız oluyor mu?

Sanırım kaç yaşına gelirsek gelelim bu soruların cevabını bilemeyeceğiz. Bir şeyler oluyor, kendimizi bir şekilde bir yerlerde buluyoruz. Hedeflerimiz, hayallerimiz her yıl, her gün hatta her saat başı değişebiliyor. Şuan bu fakültede okuyor olmak bizim seçimimiz miydi? Yoksa öyle mi olması gerekiyordu? Bundan sonra ne olacak? Su akıp yolunu bulacak mı yoksa suyun akması için yolu biz mi oluşturacağız?


Fakültede 5. Yılım, 13. Proje dersimi alıyorum ve bu soruları hala kendime soruyorum. Hayatıma yön verdikçe yeni sorularla ve sorunlarla karşılaşıyorum.


'Bulunduğum yerden memnun muyum? Yaptığım işlerden haz alıyor muyum?'


Mimarlık fakültesi kaderdir arkadaşlar. İlk başta yerinizi yadırgar daha sonra oradan ayrılamazsınız. Sonuçta hangimiz birçok kez bölümü bırakmayı düşünmedi ki? Peki, bırakabilen oldu mu? Belki birkaç kişi…

Defalarca sinirlenir, ağlar, gözyaşı dökersiniz. Aynı maketi defalarca yaptığınız olur. Aynı plan üzerinde haftalarca çalışırsınız. Sonra fark edersiniz ki tüm siniriniz olumlu bir olguyla karşılaşana kadarmış. Yaptığınız işin, emek verdiğiniz şeyin değer görmesi sizi mutlu eder ve o ana kadar ‘Tercih listeme bu bölümü yazdığıma pişmanım.’ diye düşünürken tek bir kıvılcım sayesinde ‘iyi ki buradayım ya!’ dersiniz. ‘Verdiğim emeği gören, fikirlerime destek çıkan birileri var. Belki de insanların bana ihtiyacı var. Evet, ben burada olmalıyım ve gerekeni yapmalıyım.’ İşte bunun farkına vardığınızda doğru yerde olduğunuzu anlıyorsunuz. Her farkındalık beraberinde yeni soruları getiriyor:


Mimarlığı seviyorum, okuldaki projelerimi severek yapıyorum ama meslek hayatında ne yapacağım? İşimi sevecek miyim? Ofiste mi olacağım yoksa sahada mı? Hangisi daha iyi olur? Yüksek lisans mı yapsam? Belki de okulda kalsam, öğrencilere yardımcı olsam en iyisi? Yurt dışına mı çıksam acaba staj yeri araştırayım bari biraz?


Bu sorular zinciri böyle uzar gider. İşte tam da bu sırada deneyimleriniz devreye girer. Daha önce ofiste, şantiyede bulunmuş olmanız oradaki ortamlara bakış açınızı fark etmenize yardımcı olur.

Okulda arkadaşlarınızla projeler hakkında yaptığınız öz eleştiri ve kritikler size eleştirmeyi, sorgulamayı ve kabullenmeyi öğretir. Okul ortamında bulunmak isteyip istemediğinizi keşfedersiniz.

Belki de çok farklı deneyimler kazanmak isteyebilirsiniz. Yeni yerler görmek, keşfetmek aynı zamanda da mesleğinizi farklı kültür ve çevrede bulunan insanlardan öğrenmek isteyebilirsiniz.

Tabi ki yapabilecekleriniz bu yazdıklarımla sınırlı değil. Bir mimarlık fakültesi öğrencisi ya da mezunu olarak yapamayacağınız şeyler çok az. Yaratıcılığınızı, bilgi ve birikiminizi kullandığınız sürece doğru tercih yapar ve suya akması için en doğru yolu gösterirsiniz.


Mesleğinizi yapmak istemeseniz dahi buradan öğreneceğiniz bir şeyler mutlaka var. Unutmayın Mimarlık Fakültesindeyseniz, Mimarlık Kaderinizdir.

246 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page