top of page

Sokak Sanatına Hayat Vermek

Güncelleme tarihi: 14 Nis 2021

Boyalarla hayata renk katmak. Kulağı ne hoş geliyor. Yürüdüğümüz kaldırımlarda, doksan derecelik açı yaparak döndüğümüz köşelerde, posta kutularının kapaklarında, oturduğumuz banklarda, süpürülen yaprakların altında vs. vs. tebessüm katacak bir resimle karşılaşmak fena olmaz.!

Seksenli yıllara doğru popüler olan ve sonra gençler tarafından seslerini duyurabildikleri bir sanat haline gelmiş sokak sanatından bahsediyorum. Modern bir sanat olarak anılan sokak sanatı gelenekselciliğe tepki olmuştur aslında. Tuvalden kaçıp, sokaklarda boy gösteren bir sanat. Portekiz, İngiltere,Almanya,Polonya gibi ülkelerde sokak sanatı yapan bir çok insana rastlayabilirsiniz. Ve tabi ki sanat galerisi gibi sokaklarada. İngiliz ve takma ismi Banksy'nin sokak sanatıyla tanışmanızı tavsiye ederim.

Sokak sanatı! Kaldırım sanatı, grafitti gibi isimlerle de bilinen sanat akımı. Bir binanın daha önce sadece sıva olarak gördüğünüz o kocaman kör cephesinde, sadece iç mekanla dış mekanı ayırmaya yarayan fakat bir kaç sprey boya ile duyguların sanatla yoğrulmasıyla aktarılan, her geçtiğinizde içinize ayrı bir mutluluk veren bir resim düşünün. Hiç yapmadım ama bir gün bu zevki tadacağım. Yürüdüğümüz caddelerde sanata rastlamak , sanatı görmek, sanatı hissetmek bu kadar kolay aslında.

Bir duvarda, bir resme rastladığımda ilk yaptığım şey, karşısına geçip bütün resme bakmak. Renklerine, çizgilere, varsa yazılan yazısına. Sonra neden derim kendime. Neden bir insan duygularını böylesine güzel bir sanata çevirme fırsatı varken her yürüdüğümüz yolda karşılamıyoruz bu hislere? Ne zararı olabilir ki? Bazen bir kelimenin anlatamadığını, bir iki renk anlatmaz mı.
Üç boyutlu yapılan sokak sanatlarına hayranım. Asfalta verdiği o ihtişamlı görüntüsü beni benden alıyor. Gerçekten bu diyorum. Resim dediğimiz olay, duygu dediğimiz, dışa vurumculuk dediğimiz olay bu. Hayallerin ötesinde ama gerçek. Tasarım diyoruz ya hep. Hayal olmadan tasarımda olmaz. Duygular olmadan tasarımda olmaz. Hissetmeden tasarımda olmaz. Bir resmi bir yere yakıştırma düşüncesi, bir resmi yapmaktan daha önem arz eder. Umarım bir gün bu sokak sanatı zevkini tadacağınız bir kaç spreyiniz, sonsuz hayalleriniz ve cesaretiniz olur. Hayata bir gülümseme katmak bu kadar basit işte.


241 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page