top of page

Ustalar Mimarlardan Daha Fazla Mı Kazanıyor?Mimarların hak ettikleri paraları kazanmadıkları aslında bilinen bir gerçek. Harcanan zaman ve gelir olarak bakıldığında kazanmıyorlar da denebilir.


Peki ustalar mimarlardan daha mı fazla kazanıyor?


Birleşik Krallıktaki inşaat sektöründeki en büyük federasyon olarak kabul edilen Usta Birliklerini Federasyonu (FMB) bir tuğla örücü ustanın sıradan bir mimardan %10 daha fazla kazandığını açıkladı. Dahası Ulusal İstatistik Kurumunun yaptığı bir araştırmaya göre bir mimarın ortalama yıllık geliri £38,228 iken duvar örücü ustanın yıllık geliri £42,034 gibi rakamlara ulaşıyor.


Usta Birliklerini Federasyonu'nun (FMB) raporunda görülen bir diğer ilginç rakam ise Londra'daki firmalardan bir tanesinin ustalarına yıllık £90,000 ödediği. Ancak bu çalışmayı en ilginç kılan tabiki de bu rakam değil. Ustalar işi hava kararmadan önce biterken mimarların sabahlara kadar çizimlerle boğuşmaya devam etmesi buradaki soru işaretlerini arttırıyor. Ustaların işlerinin daha çok fiziksel olması, gün boyu ağırlık kaldırmaları gerekmesi ve işin yoruculuğu göz önüne alınsa bile mimarların çok da kazanmadığı apaçık ortada. Öte yandan mimarların çalışma saatleri belli değil ve eve iş götürmemek neredeyse imkansız görünüyor. İş yükü ve çalışma saatleri olarak bakıldığında Birleşik Krallıkta ustaların mimarlardan daha fazla kazandığı da aşikar.


Peki Türkiye'de durum nasıl?

Türk İstatistik Kurumunun 2014'deki raporlarına göre bir mimarın aylık geliri 4,581 ₺ yani yıllık 58, 277₺ yapıyor. Şantiye Şefi aylık 3.012₺ alırken inşaat işçisi 1412 TL alıyor, yani yıllık Şantiye Şefi 37,923₺ kazanırken işçi 17,412₺ kazanıyor. Türkiye'de ilginç olan rakamlar tabiki de mimar - müteahhit karşılaştırmasında. Aynı rapora göre bir müteahhit aylık 6,526₺ yani yıllık 83,607₺ kazanıyor. Eğitime verilen önem vurgulandığında ise bu rakamlar insanı biraz düşündürüyor.


Bu konudaki düşüncelerinizi lütfen yorum olarak aşağıya ekleyiniz.283 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page